Nytt kontor för KIAB i Gamla Karossen
I mitten av mars gick flyttlasset till Oppundavägen 62. Efter många år med kontor tillsammans med Katrineholms Fastighets AB, KFAB, finns KIAB nu i en av sina egna fastigheter – Gamla Karossen.
Inför flytten anpassades lokalerna för KIAB:s verksamhet. Ytor öppnades upp och nya arbetsplatser, mötesrum och gemensamma miljöer skapades. Resultatet är ett ljust och modernt kontor där delar av byggnadens äldre karaktär fortfarande finns kvar.
Det känns extra roligt att vi nu själva har flyttat in i Gamla Karossen. Fastigheten är en del av ett område som KIAB under lång tid har arbetat med att utveckla. Det tidigare industrikvarteret har successivt fått nytt liv och rymmer i dag verksamheter inom bland annat kontor, service, lager och hantverk.
Från renovering till färdigt kontor
Under vintern tog det nya kontoret form. Sedan flytten i mars har vi hunnit bo in oss och de nya miljöerna har blivit en naturlig del av arbetsvardagen.
Vill du veta mer om Gamla Karossen och fastighetens utveckling? Läs mer om Gamla Karossen här.
Välkommen till KIAB på Oppundavägen 62.
Om fastigheten







